З Finance.ua тепло!
Як зігрітися у квартирі
без опалення
Прості, але дієві поради побутового обігріву
За словами верховного представника з закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, путін намагається перетворити зиму на зброю. Після обстрілів росіянами критичної інфраструктури України відсутність опалення, хоч і тимчасова, – не примарна можливість, а реальність, в якій доводиться жити.
Подолати цей непростий етап може допомогти переїзд за кордон. Але що робити тим, хто не може або не хоче виїжджати?
Finance.ua підготував кілька простих, але дієвих порад, які можуть допомогти зігрітися у квартирі без опалення.
Правильно вдягайтесь
Головне, щоб одежа не сковувала рухи, не натирала, не була затісною. Тісний одяг може перетискати судини, що впливатиме на рух крові та, відповідно, на тепло в організмі.
Також не забудьте про теплі шкарпетки, взуття, шапку та рукавички.
Якщо ви правильно вдяглися, але вам усе одно холодно, спробуйте використати газету. Зім’явши її та засунувши між шарами одягу, ви можете створити ізоляційні кишені повітря, вони допоможуть вам зігрітися. Це один зі способів утеплення, який використовують люди, що живуть на вулицях.
Начепити на себе якомога більше теплих речей – не зовсім правильна тактика, адже ви будете пітніти, через що ще більше замерзатимете. Найкраще вдягатися шарами.
-
Перший шар – термобілизна. Якщо її немає, то підійде будь-що з синтетичних тканин. Синтетика не вбирає вологу, а пропускає її, через що тіло довше залишатиметься теплим.
-
Другий шар – вовна: светри, толстовки, кофти тощо. Саме цей шар має вас гріти.
-
Третій шар – фліс. Цей матеріал має низьку теплопровідність. Тканина складається з багатьох переплетених волокон, які утворюють між собою повітряні мішечки. Повітря утримується в тканині, і чим вона товстіша, тим вам тепліше. Фліс зберігає здатність до обігріву навіть у вологому стані.
-
Четвертий шар – одяг із щільних тканин.
Живіть в одній кімнаті
За відсутності опалення у квартирі взимку найпідступніший ворог – вологість. Прибрати зайву вологу з приміщення допоможе силікагель – його використовують для захисту товарів та обладнання на складах і в магазинах. Також продаються спеціальні вологопоглиначі (від 150 грн) та осушувачі повітря (від 2 тис. грн, працюють від електрики).
З народних засобів підійде звичайна кухонна сіль. Вона абсолютно не шкідлива для людей чи хатніх тварин і добре вбирає вологу. Достатньо розставити по кімнаті відкриті місткості з сіллю. Вона також ефективно усуває неприємні запахи.
Зберіться всією сім’єю в одній кімнаті. Ідеальний варіант – на кухні або в кімнаті, яка об’єднана з нею. Якщо ви живете самі, попитайте серед друзів, можливо комусь теж потрібна компанія на зимівлю.
Річ у тім, що обігріти одну кімнату набагато простіше, ніж цілу квартиру.
Заздалегідь попіклуйтесь про приміщення, в якому житимете, мінімізуйте втрату тепла. Найбільше його втрачається через щілини у вікнах і дверях. Їх можна забити цупкою тканиною, поролоном, ватою, газетами, а зверху – заклеїти скотчем.
Також чимало тепла виходить через вентиляційні отвори. Повністю їх затуляти в жодному разі не можна, але не зайвим буде їх прикрити хоча б наполовину.
Як нагріти кімнату
Процес теплообміну завжди відбувається від тіла з вищою температурою до тіла з нижчою температурою. Тому потрібно максимально утеплити поверхні.
Устеліть підлогу килимами. Вони підійдуть і для утеплення стін. Не дарма їх так любили наші бабусі та дідусі.
Столи краще накрити тканинними скатертинами. Не забудьте про підвіконня. Дивани, ліжка, крісла застеліть ковдрою, пледами, використовуйте декоративні подушки. Ваша задача – максимально утримати тепло.
Якщо у вас є електрика, використовуйте обігрівач. Про їхні типи та відмінності ми детально розповідали в цьому матеріалі.
Також можна використовувати тепло від кухонних приладів. Холодильник постійно його виділяє, чим холодніше всередині нього, тим більше тепла він віддасть назовні.
Якщо електроенергії немає, то доведеться вдаватися до альтернативних способів, але вони стануть у пригоді та з електрикою.
Сонячне проміння
Після зимового Сонцестояння, яке було 21 грудня 2022 року, Сонце підіймається все вище та стає теплішим. Удень намагайтеся запустити в кімнату максимальну кількість сонячних променів. Вони нагрівають поверхні, а ті віддають своє тепло до приміщення.
Ввечері вікна краще зашторити цупкими гардинами, щоб не втрачати тепло через вікна.
Газ
Так, відповідно до правил безпеки, спалювання газу не рекомендують використовувати для обігріву приміщень. Утім, сидіти у квартирі без опалення – не менш ризиковано.
Запаліть усі конфорки та духовку на невеликий вогонь і залиште так на якийсь час. Тримайте якомога далі легкозаймисті, вибухові речовини та предмети, пильнуйте за дітьми та домашніми улюбленцями.
Майте на увазі, що газ (як і все інше, що горить) спалює кисень у квартирі, тому час від часу доведеться провітрювати, тобто запускати холод з вулиці.
Свічки
Самі по собі свічки дають небагато тепла, але їх можна «прокачати» за методом каліфорнійського винахідника Дойла Досса. Він зробив з глиняних горщиків для квітів спеціальну конструкцію, яка акумулює тепло свічки та передає його повітрю.
Такий радіатор робиться з трьох горщиків різного діаметру, вкладених один в іншій. З’єднати їх треба довгим металевим болтом, на який нанизані шайби на гайки. Цей центральний стрижень розжарюється найбільше.
Горщики можна замінити бляшанками.
Один такий акумулятор свічкового тепла погоди не зробить, але якщо розставити кілька по кімнаті – стане тепліше.
Як правильно спати
Найкраще – усім разом в одному ліжку з собаками та котами, щоб була змога зігрівати один одного теплом своїх тіл. Якщо це не ваш варіант, ретельно попіклуйтесь про свій комфорт.
Використовуйте грілку. Якщо не маєте спеціальної, її можна замінити звичайною пластиковою пляшкою з гарячою водою.
Цю функцію також чудово виконає і подушечка з рисом, бобовими або кукурудзою – її треба розігріти в мікрохвильовці чи духовці. Головне таку грілку не перетримати, щоб не отримати кашу. Є ще хімічні туристичні грілки. Ціна питання – від 70 грн за пару. Вартість багаторазових стартує від 500 грн.
Під час сну у квартирі без опалення краще не використовувати для обігріву щось, що горить (газ, свічки, пальники тощо). По-перше, може статися пожежа. По-друге, можна вчадіти.
Оберіть відповідну піжаму. В ідеалі – термобілизна та флісовий костюм. Якщо на верхній частині вашої піжами є капюшон, не забудьте його вдягти, якщо ні, то подумайте про шапку. Не забудьте про шкарпетки. Чим тепліше, тим краще.
Зимові ковдри мають різні наповнювачі – натуральні та синтетичні. У кожного з них є свої плюси й мінуси, але важливіша не природа наповнювача, а його щільність. Для зимових ковдр вона має складати 350-420 г/м кв.
Під час сну також діє принцип багатошаровості. Тобто спочатку ви вкриваєтесь проміжною м’якою ковдрою або пледом з флісу, потім – пухнастою ковдрою, що дихає, а вже потім – важким укривалом для особливо холодних моментів.
Замість ковдри можна використовувати спальник, якщо маєте підхожий.
Над ліжком також можна змайструвати балдахін з цупкої тканини – він не даватиме теплу від вашого тіла та дихання розпорошуватися навколо, воно затримуватиметься на якийсь час у межах цього укриття. Не дарма балдахіни над ліжком використовували вельможі в замках.
Додаткові способи зігрітися
Також зігрітися допоможе їжа та гарячі напої. У жодному разі не споживайте алкоголь, адже від нього навпаки вам ставатиме холодніше.
Річ у тім, що алкоголь узагалі не зігріває, він дає лише уявне відчуття тепла. Коли алкоголь потрапляє до організму, розширюються судини, кров приливає до поверхні тіла, а внутрішні органи тепло втрачають. Саме тому вживати алкоголь для зігрівання тіла не можна.
Придбайте про всяк випадок рятувальну термоковдру. Вона призначена для зменшення тепловтрат чи перегрівання людського тіла в екстрених випадках.
Такі ковдри виготовляють з ПЕТ-плівки, вкритої металізованим матеріалом (зазвичай золотистого чи сріблястого кольору), який відбиває до 80% випромінюваного тілом тепла.
Вартість рятувальної термоковдри стартує від 100 грн – залежить від виробника та продавця.
Якщо трохи спростити слова видатного українського лікаря Миколи Амосова, рух – це життя. Як відчуваєте, що замерзаєте, спробуйте поприсідати, повідтискатися, побігати на місці, поплигати – одним словом, займіться фізичною активністю, щоб розігнати кров, так би мовити.
Багато суперечок точилося навколо встановлення намету в кімнаті. Противники цієї ідеї казали, що намет не впливає на температурний режим і на природі потрібний, щоб насамперед захиститися від вітру.
Утім, у 2013 році, коли Південна Корея переживала енергетичну кризу, корейці масово скуповували намети і встановлювали їх посеред квартир. При температурі в оселі +18, всередині намету вона зберігалася на рівні 26 градусів. Тож, якщо маєте намет, можете протестувати цей спосіб.
***
Краще бути готовим до всього та знати, що робити в екстреній ситуації. Війна продовжується, ворог – підступний, як і будь-який терорист. Проте ми обов’язково вистоїмо та переможемо.
Над спецпроєктом працювали:
Автор: Владислав Недашківський
Верстальник: Олексій Вишневський
Редактор: Петро Таранюк